Właściwa pielęgnacja ma ogromny wpływ na stan zdrowotny naszych drzew. Aby mieć ładne, zdrowe i bezpieczne drzewa ich pielęgnację należy zacząć jeszcze w początkowej fazie wzrostu aby uniknąć m.in w późniejszym czasie amputacji dużych konarów. Drzewo za młodu jest w stanie zregenerować skutki cięć nie dopuszczając do rozwoju zgnilizn bądź infekcji. Dzieje się tak dzięki szybciej przyrastającemu systemowi korzeniowemu w stosunku do korony.
Wśród najczęściej stosowanych zabiegów pielęgnacyjnych drzew można wyróżnić następujące cięcia:
- sanitarne – usuwanie posuszu oraz gałęzi porażonych
- formujące – utrzymanie naturalnego lub sztucznego pokroju
- redukujące – uzasadnione zmniejszenie wysokości i szerokości drzewa z zachowaniem pokroju
- prześwietlające (odmładzające) – poprawa warunków świetlnych i wilgotnościowych wewnątrz korony
- regeneracyjne – usuwanie gałęzi obumierających w zewnętrznej partii korony w celu wzmożenia wzrostu pozostałych gałęzi
- odtwarzające – usuwanie niepotrzebnych gałęzi w zniszczonej lub zdeformowanej koronie
- cięcie bezpieczeństwa – usuwanie gałęzi uszkodzonych i zniszczonych w wyniku zdarzeń losowych lub grożących rozłamaniem stwarzających tym samym niebezpieczeństwo dla ludzi i mienia.
Należy pamiętać o tym, że nie wszystkie gatunki drzew znoszą jednakowo powyższe rodzaje cięć. Nie bez znaczenia jest również pora dokonywanych cięć.
Do pozostałych zabiegów pielęgnacyjnych poprawiających warunki siedliskowe drzewa zaliczamy m.in:
- podlewanie
- nawożenie
- ściółkowanie i mulczowanie
- wymianę gleby
- mechaniczne wzmocnienia koron – wiązania elastyczne
- stosowanie szczepionek mikoryzowych
Coraz częściej stosowanym zabiegiem mającym na celu niedopuszczenie do rozłamania drzewa jest zakładanie wiązań elastycznych, które mają charakter nieinwazyjny (nie naruszają tkanek drzewa w przeciwieństwie do wiązań stalowych stosowanych jeszcze nie tak dawno temu). Założenie wiązania wzmocni koronę drzewa i wykluczy usunięcie większych konarów co doprowadziłoby do nieuchronnej infekcji.
Więcej zdjęć z pielęgnacji drzew pomnikowych tu.